Duyuru

Tatvan ile ilgili zengin görsel dosya arşivimize hoşgeldin! Ayrıca eğlence bölümlerimizde hoş vakitler geçirmeni dileriz...

Tatvan'a Ulaşım

Tatvan tarihte İpek Yolu üzerinde, günümüzde ise batı -doğu ve İran-Irak bağlantısını sağlayan Nato yolu üzerindedir. Doğudaki Van-Ağrı illeri ile güney illeri ve batı illerinin ulaşımının kavşak noktasında bulunan Tatvan ve çevresine karayolu, demiryolu ve havayoluyla ulaşmak mümkündür. Avrupa- İstanbul bağlantılı Devlet Demir Yolları Tatvan'da Van Gölü üzerinden feribot bağlantılı olmak üzere doğu ülkelerine açılır. 


İlçe'de hava alanı bulunmamakla birlikte, Van, Muş ve Batman illerinden her gün düzenli olarak uçak seferleri yapılmaktadır. Ayrıca Tatvan'da İl Özel İdare Müdürlüğünün yatırım programında bulunan ve THY kullanımındaki JR tipi uçakların inip kalkmasına müsait Tatvan Havaalanı projesi gündemdedir. 


Tatvan-Van arasındaki ulaşımın daha güvenli ve daha kısa sürede sağlanabilmesi için Van Gölünde çalışan deniz otobüsü kapasitesinin artırılması düşünülmektedir.


Ayrıca Van-Tatvan karayolunun 66. kilometresinde bulunan Kuzgunkıran Geçidi'nde Eylül 2004 tarihi itibariyle 4 kilometrelik  tünel inşaatına başlanmıştır. Tünelin 2007 senesinde tamamlanması ve 35 trilyon TL tutarında harcamaya sahip olması öngörülüyor.

 


Van Gölü üzerinde faaliyet gösteren  4 gemi bulunmaktadır. Gemilerin isimleri Rafet Önal, Orhan Atlıman, Tatvan ve Van'dır. Gemiler 1918 gros ton ağırlığında, 82 metre boyunda ve 14 metre genişliğindedir. Her bir feribot  takriben 500 ton yük taşıyabilir. Devlet Demir Yolları'na ait yük vagonları Tatvan-Van arası 48 deniz millik mesafede sefer yapan bu feribotlarlar tarafından taşınmaktadır. Gemi seferleri ortalama 4,5 saat sürer.

 

Hazırlayan: Fırat Sevim

>